Kwiecień zawsze jest ważny dla środowiska tanecznego, bo to właśnie w tym miesiącu obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tańca. W Warszawie nastąpił z tej okazji istny wysyp wydarzeń (i to nie tylko 29 kwietnia) – było butoh, spektakle performatywno-badawcze, spotkania, warsztaty i rzecz jasna pokazy czysto taneczne. Wszystko to złożyło się na swoistą wizytówkę
1. W wielkanocnym nastroju – 40 min 2. Tworzymy piktogramy – 20 min 3. Jaj różnobarwne, jaja malowane – 40 min 4. Techniki zdobienia jaj – 20 min 5. Wielkanocne świętowanie – 40 min Zakładane osiągnięcia ucznia w pracy metodą projektów: Uczeń: odgrywa role w inscenizacji wielkanocnej; tworzy świąteczne piktogramy
Jest taki dzień. Scenariusz uroczystego apelu z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia pt. "Jest taki dzień" Ośrodek tematyczny W świątecznym nastroju.
PLISZKA Elżbieta : "W świątecznym nastroju" : scenariusz wystawy // Wszystko dla Szkoły. - 2001, nr 10, s. 24-25 Wystawa jest przykładem współpracy biblioteki szkolnej z nauczycielami realizującymi ścieżkę międzyprzedmiotową edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie
. Scenariusze zajęć ZABAWY KULINARNE DLA MALUSZKÓW CELE OGÓLNE rozwijanie i doskonalenie zmysłów smaku, węchu, dotyku, wzroku podczas przygotowywania i smakowania przyrządzanych... Scenariusz zajęcia Temat zajęcia: Dary lasu. Oddział przedszkolny: 3-4 latki, liczba osób 12-15 Cele ogólne: – zapoznanie dzieci z... Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5-letnich Temat: Prezentacja prawidłowych pozycji wyjściowych do ćwiczeń. Miejsce: sala gimnastyczna... SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH w grupie dzieci 5-letnich Temat: Z TAŃCEM I MUZYKĄ ZA PAN BRAT – wesołe zabawy muzyczno–taneczne... KONSPEKT UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. W KRAINIE BAŚNI ” Cele ogólne: rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami,... KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI DZIECI W IV GRUPIE Temat: zajęcia dydaktyczne: „JESTEŚMY RAZEM, POMAGAMY SOBIE WZAJEMNIE”- RÓŻNE RODZAJE... KONSPEKT WIECZORU ANDRZEJKOWEGO Z RODZICAMI Cele ogólne: kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z dniem św. Andrzeja, wzbogacenie pozytywnych doświadczeń... Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych dla n-li wychowania przedszkolnego w grupie dzieci 4-5 letnich Temat: LUBIĘ BYĆ SAMODZIELNY- kłopoty Jacka... Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 4,5 – letnich Temat: W świątecznym nastroju. Cele ogólne: – Integrowanie rodziców,... Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5-letnich Temat: „Zdrowe stópki” – ćwiczenia i zabawy przeciw płaskostopiu. Miejsce:... Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich Temat: KOCIE FIGLE – zabawy usprawniające aparat artykulacyjny. Cele ogólne: –... Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich Temat: Inspiracje matematyczne – zabawy z cyferkami i nie tylko. Czynności dziecka w 4...
Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 4,5 – letnich Temat: W świątecznym nastroju. Cele ogólne: - Integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela. - Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniku wspólnej pracy podczas wykonywania stroików świątecznych. - Poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Cele szczegółowe: Dziecko: -umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem -prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały -skupia uwagę na słuchanym opowiadaniu -potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat -zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia - potrafi liczyć w zakresie 9 -rozwiązuje proste zadania z treścią -współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań - poprawnie nazywa kolory - posługuje się określeniami wielkości: mały, duży, średni. - wspólnie z rodzicem wykonuje stroik świąteczny Metody pracy: -praktyczne -słowne -oglądowe Formy pracy: -indywidualna -zbiorowa Środki dydaktyczne: Opowiadanie A. Galicy „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”, kukiełki: kot, aniołek, ilustracje nt.: „Zwyczaje Bożonarodzeniowe”, Płyta CD Klanza,tamburyn Szablon choinki dla każdego dziecka, szablony bombek małych po 2 dla każdego dziecka, średnich po 3 dla każdego dziecka, po 4 duże dla każdego dziecka, paski bibuły w 5 kolorach po jednym dla każdego dziecka, krążki z drewna, pistolet na klej zgrzewaczy, świeczki, bombki, aniołki, mikołajki, kolorowy brokat, szyszki, wata, kwiaty sztuczne, itp. Przebieg zajęć: Część I rodziców W świątecznym nastroju, Z uśmiechem radości. Witamy w przedszkolu, Przybyłych dziś gości. 2. Zabawa ilustracyjno-ruchowa ze śpiewem „Uśmiechnij się” (Na melodię zabawy „Taniec pingwina”) O jak przyjemnie i jak wesoło (wysuwamy do przodu na zmianę nogi) Być razem w ten świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę nogi) uśmiech do mamy, (odwracamy głowę w lewo) uśmiech do pani, (odwracamy głowę w prawo) Uśmiechnij, uśmiechnij, uśmiechnij się! (podskakujemy 3 razy) (zabawę powtarzamy kilka razy) 3. Słuchanie opowiadania „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?” Rozmowa na temat opowiadania -Jakie postacie wystąpiły w opowiadaniu? (wróble, kot, aniołek) -Co trzymał aniołek w rękach? - Dlaczego aniołek dzwonił dzwoneczkiem? - Komu są potrzebne święta? - Znacie jeszcze inne tradycje Świąt Bożego Narodzenia? 4. Zabawa integracyjna : „Pieczemy ciasto” Klanza Dzieci naśladują w rytm muzyki czynności związane z pieczeniem ciasta (mieszanie, wybijanie jajek: stuk, chlup, siup, ugniatanie, wałkowanie, dekorowanie, posypywanie, częstowanie) 5. Zadanie dydaktyczne „Ubieramy choinkę” Dzieci otrzymują w kopertach szablon choinki i bombek o różnej wielkości ( 2 małe, 3 średnie i 4 duże) układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania: - Czym różnią się bombki? -Ile jest wszystkich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? -Ile jest średnich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? Rozwiązanie zadania matematycznego: Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 2średnie, 3 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince? Odp. Na choince wisi 7 bombek. Nauczyciel układa zadanie. ( dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.) Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 2 średnie i 3 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince? *Próby samodzielnego układania treści zadania przez chętne dziecko. 6. Zabawa ruchowa „Ułóż bombki” Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze. Część II 7. Zaproszenie rodziców do stolików. Wykonanie stroików świątecznych przez dzieci i ich rodziców. 8. Podziękowanie Rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach. Załącznik nr1 A. Galica „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?” Ciemnej nocy, gdy z chmury sypał gęsty śnieg, na gałęziach choinki siedziały zmarznięte wróble. Tymczasem z nieba na ziemię wędrował Aniołek. W jednej ręce niósł złoty dzwoneczek, a w drugiej małą latarenkę. – Hop, hop – przeskakiwał Aniołek ze śniegowego płatka na płatek i podzwaniał dzwonkiem, aż doszedł do ziemi i usiadł na płocie. A koło płotu przechadzał się szarobury Kocur. – Co tu robisz? I czemu tak głośno dzwonisz? – spytał. – Nie wiesz? Przypominam wszystkim, że niedługo Boże Narodzenie – odpowiedział Aniołek. I zawołał anielskim głosikiem: – Święta, nadchodzą święta! – A po co komu te święta? – mruknął Kot. – Komu są potrzebne? – Jak to? – zadziwił się Aniołek. – Wszyscy o nich pamiętają, bo wszystkim są potrzebne! – i znów zadzwonił złotym dzwonkiem. – Wszystkim? To znaczy komu? – dopytywał się Kocur. Aniołek, słuchając Kota, śmiał się tak, że aż spadł z płotu. Otrzepując skrzydła, mówił: – Święta potrzebne są choinkom, żeby mogły przystroić się w kolorowe ozdoby, potrzebne są też gwiazdom, żeby mogły urosnąć na czubkach choinek. – Miau... i jeszcze komu? – Mamie – mówił Aniołek do kociego ucha. – By założyła piękną sukienkę, i tacie, który pokaże, jaki jest silny, gdy przyniesie największą choinkę. – I komu jeszcze? – pytał Kot. – I dzieciom, by pod choinką znalazły kolorowe prezenty. – I jeszcze komu? – pomrukiwał Kot. – Powiedz, po co są te święta? – Po to – szepnął Aniołek – by wszyscy mogli spróbować, jak smakuje biały opłatek. – A czy święta potrzebne są kotom? – Ach, kotom... – westchnął Aniołek. – Potrzebne są, by mogły dzieciom na dobranoc mruczeć kolędy. Śnieg przestał sypać, mrugały gwiazdki, Aniołek śpiewał kolędę, a Kot pomrukiwał: – Już wiem, komu potrzebne jest Boże Narodzenie. Wszystkim, nawet kotom. – Ćwir, ćwir – dziwiły się wróbelki. – Jeśli wszystkim, to i nam, ćwir, ćwir. Opracowała: Sabina Godula
Zgodnie z tradycją w grudniu każdego roku w Gminnym Przedszkolu Publicznym z grupą żłobkową w Radkowie odbywają się spotkania wigilijne połączone z prezentacją Jasełek. Pierwsze spotkanie odbyło się w Ścinawce Średniej. Rodzice oraz zaproszeni goście zasiedli przy wspólnym stole, by w ciszy i skupieniu obejrzeć Jasełka w wykonaniu dzieci . W przedstawieniu udział wzięły dzieci w wieku od 3-6lat. Dla wielu z nich dużym przeżyciem była możliwość wystąpienia na scenie. Maluchy w jasełkach zaprezentowały się znakomicie, za co otrzymały rzęsiste brawa, podziękowania i słodycze. Ze spotkania nikt nie wyszedł z pustymi rękoma, gdyż na wszystkich czekały skromne upominki. Kolejne spotkanie wigilijne odbyło się w Tłumaczowie. Tutaj również rodzice i zaproszeni goście mogli zasiąść przy suto zastawionym stole, by podziwiać przedstawienie, w którym udział wzięli również rodzice. Wszyscy artyści, zarówno mali jak i duzi zachwycili swoja grą, za co otrzymali gromkie brawa. W programie spotkania znalazł się również czas na świąteczne życzenia i opłatek. Zgodnie z tradycją pod choinką znalazły się prezenty dla dzieci oraz rodziców i gości. Spotkanie zakończyło się niezwykle miłym wspólnym kolędowaniem i degustacją domowych wypieków rodziców. Spotkanie wigilijne w Radkowie odbyło się jako trzecie. Tutaj rodziców i zaproszonych gości w świąteczny nastrój wprowadziły przepiękne tradycyjne Jasełka, w których udział wzięli rodzice, dzieci i nauczyciele. Umiejętności aktorskie jakie zaprezentowali uczestnicy przedstawienia były ma miarę profesjonalnego teatru. Rodzice, dzieci i nauczyciele, wszyscy w pięknych strojach, zaprezentowali niecodzienne międzypokoleniowe misterium bożonarodzeniowe, w którym nie zabrakło miejsca na humor i wspólne śpiewy. Przedstawienie zrobiło wielkie wrażenie na gościach, którzy nie szczędzili braw i słów zachwytu dla aktorów. Również tutaj pod choinką nie zabrakło prezentów dla dzieci i gości, jak również wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole. Wszystkie spotkania miały swój oryginalny i niezapomniany charakter, który wprowadził przybyłych gości w miły i świąteczny nastrój.
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w oddziale przedszkolnymTemat: W świątecznym trwania zajęć: 60 minutCele ogólne:• poszerzanie i utrwalanie wiadomości związanych z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia;• reagowanie na sygnały wzrokowe, słuchowe i dotykowe;• integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela/ integracja grupy szkolnej;• aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnej pracy szczegółowe:Dziecko:• umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem;• prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały;• potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat;• zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia;• potrafi liczyć w zakresie 9;• rozwiązuje proste zadania z treścią;• współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań;• poprawnie nazywa kolory;• posługuje się określeniami wielkości: mały, duży, średni;• współpracuje w pracy:• praktyczne• słowne• oglądoweFormy pracy:• indywidualna• zbiorowa• grupowaŚrodki dydaktyczne:tamburyn; szablon choinki dla każdego dziecka; szablony bombek małych po 2 dla każdego dziecka, średnich po 3 dla każdego dziecka, po 4 duże dla każdego dziecka; 4 duże choinki wycięte z brystolu; paski bibuły w 4 kolorach - po jednym dla każdego dziecka, waciki, wata, zajęć:Część pierwsza1. Powitanie zgromadzonych gości przez nauczyciela i przedstawienie celu Zabawa integracyjna „Witam ...”.- panią Paulinkę,- wszystkich rodziców,- wszystkie dziewczynki,- wszystkich chłopców,- wszystkich którzy są uśmiechnięci,- wszystkich którzy czekają na Święta Bożego Narodzenia,- wszystkich którzy czekają na prezenty „Zaczarowane pudełko”Dzieci siedzą w kole. Prowadząca pokazuje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei „skarby”, nazywają je i określają, z którym momentem świąt są związane (Mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...). 4. Prawda – fałsz Rodzic losuje karteczkę i odczytuje zapisane na niej zdanie. Zadaniem dzieci jest podniesienie uśmiechniętej buźki na zdanie prawdziwe oraz podniesienie smutnej buźki na zdanie zawierające informację Święta Bożego Narodzenia są W wigilię Bożego Narodzenia dzielimy się Na święta Bożego Narodzenia ubieramy Na święta Bożego Narodzenia malujemy Prezenty przynosi W święta Bożego Narodzenia śpiewamy Na święta wysyłamy bliskim kartki z Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest polewanie się wodą. - Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza Na bożonarodzeniowym drzewku możemy zawieszać Zadanie dydaktyczne „Ubieramy choinkę”Dzieci otrzymują szablon choinki i bombek o różnej wielkości (2 małe, 3 średnie i 4 duże). Układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:- Czym różnią się bombki?-Ile jest wszystkich bombek?-Ile jest najmniejszych bombek?-Ile jest średnich bombek?-Ile jest największych bombek?Rozwiązanie zadania matematycznego:Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 2 średnie, 3 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince?Odp. Na choince wisi 7 układa zadanie.(dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.)Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 2 średnie i 3 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince?6. Zabawa ruchowa „Ułóż bombki”Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze. W ten sposób nastąpił podział na grupy. Część II7. Praca plastyczna – CHOINKA (praca grupowa) Dzieci wraz z rodzicami wykonują wspólną pracę plastyczną. Otrzymują dużą choinkę wyciętą z brystolu . Przy pomocy różnych, przygotowanych przez nauczyciela elementów (watę, płatki kosmetyczne, wycięte gwiazdki, śnieżynki, bombki z papieru, itp.) z użyciem kleju i taśmy klejącej ozdabiają Podsumowanie zajęć – wspólna wystawka Podziękowanie Rodzicom i dzieciom za udział w Jurczyk
w świątecznym nastroju scenariusz